Chipset – aorta naszego komputera

Chyba najbardziej obrazowym porównaniem będzie wyobrażenie sobie komputera jako ludzkiego organizmu. Mamy tutaj serce czyli procesor z odpowiednim socketem oraz wychodzącą od niego aortę, główną tętnicę, która w organizmie człowieka wyprowadza natlenowaną krew do całego organizmu. W komputerze nasza „aorta” dalej zwana chipsetem będzie odpowiadała za komunikację z innymi podzespołami.

Co to jest chipset?

Chipset to grupa układów scalonych lub zespół układów płyty głównej. Odpowiada on przede wszystkim za przepływ informacji pomiędzy podzespołami komputera. Bardzo ważne jest więc był możliwie jak najbardziej wydajny. W tradycyjnym chipsecie znajdują się zazwyczaj dwa mostki; mostek północny i południowy. Północny odpowiada za funkcjonowanie procesora oraz pamięci RAM, natomiast południowy za współpracę z dyskami, napędem DVD oraz magistralą PCI (czyli przykładowo kartą graficzną). Błędem jest zamienne używanie słów „chipset” oraz „płyta główna” gdyż chipset jest jedynie częścią płyty głównej, która jednak daje nam wiele ukrytych informacji o płycie.

 

Przykładowo, spójrzmy na socket 1151 (zagadnienie socketu omówione zostanie w kolejnych postach)

Mamy tutaj do czynienia z kilkoma wersjami chipsetu z czego najbardziej popularne są cztery z nich: B150, H110, H170 oraz Z170. Pozostałe dwa czyli Q170 oraz Q150 stworzone zostały dla użytkowników biznesowych i są trudno dostępne w zwykłych sklepach. Omówione zostaną teraz poszczególne chipsety.

100-series-chipset-rwd-png-rendition-intel-web-576-324

Intel H110:

Najtańsza wersja (bo koszt płyty głównej oscyluje w granicach 300 zł) wyposażona jest jedynie w dwa sloty na pamięć RAM DDR4 oraz PCI-E 2.0 do których możemy podpiąć kartę graficzną, kartę wi-fi, dźwiękową lub nawet niektóre dyski beztalerzowe. Posiada do 4 złącz sata (do których podpiąć możemy zwykłe dyski twarde i nagrywarkę DVD) oraz 4 portów USB.

Dodatkowym problemem w płytach z H110 jest brak możliwości tworzenia automatycznej kopii zapasowej na osobnym nośniku (RAID 1) oraz brak możliwości zwiększenia wydajności procesora (OC- Overclocking)

 

B150:

Trochę droższa, bardzo popularna płyta posiadająca od dwóch do czterech slotów na pamięć DDR4. Wyposażona jest w PCI-E 3.0 więc przepustowość jest większa w porównaniu do tańszego modelu. Na płycie głównej powinniśmy również znaleźć 6 gniazd SATA oraz 6 portów USB. Niestety nadal nie wspiera ona RAID ani OC (definicja w opisie płyty H110).

 

H170:

Delikatnie droższa od poprzedniej płyta wyposażona w ten chipset posiada dwa lub cztery sloty na pamięć RAM. Również posiada PCI-E 3.0, sześć gniazd SATA oraz aż 8 USB 3.0. W przeciwieństwie do wcześniejszych obsługuje już RAID, jednak nadal nie pozwala na wykorzystanie ukrytej mocy procesora czyli OC.

 

Z170:

Najdroższa, ale zdecydowanie najlepsza wersja chipsetu dla socketu 1151. Praktycznie każda płyta wyposażona jest w cztery sloty na pamięć RAM, którą można rozszerzyć nawet do 64 GB. Na jej „pokładzie” znajdziemy również sześć (lub więcej) gniazd SATA oraz osiem USB. Płyta główna z chipsetem Z170 pozwala na tworzenie zaawansowanych macierzy dyskowych celem uzyskania automatycznej kopii zapasowej lub zwiększeniem wydajności (RAID). Płyta ta pozwala również na zwiększenie mocy obliczeniowej procesora, która jest ukryta przed użytkownikami innych chipsetów (OC).

 

Żeby przedstawić to bardziej obrazowo posłużymy się tabelką.

Chipset H110 B150 H170 Z170
Ilość slotów pamięci RAM 2 2 lub 4 2 lub 4 4
Ilość gniazd SATA 4 6 6 6 lub więcej
Ilość gniazd USB 4 6 8 8
Wersja PCI-E 2.0 3.0 3.0 3.0
Obsługa RAID NIE NIE TAK TAK
Obsługa OC NIE NIE NIE TAK
Cena ~300 zł 250-550 zł 300-600 zł 500-2500 zł
Preferowane zastosowanie Domowa rozrywka, multimedia Mała firma, biuro Mała firma, biuro, ew. do gier Do gier, potężnych procesorów z odblokowanym mnożnikiem

Tak wiele informacji możemy uzyskać z samego modelu chipsetu. W przypadku innych socketów mamy do czynienia z innymi chipsetami (przykładowo 1150 posiada H81, B85, H87 oraz Z87 z czego te dwa ostatnie są najwydajniejsze)

Mając wiedzę na temat chispetów możemy świadomie wybrać opcję, która w największym stopniu zaspokoi nasze potrzeby. Wiedza ta pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ nie musimy sprawdzać każdej płyty głównej po kolei ile ma slotów na pamięć RAM czy ile maksymalnie obsługuje portów SATA bądź gniazd USB. Wystarczy, że zapoznamy się z charakterystyką chispetów danego socketu i od razu wiemy czego możemy się spodziewać po danym sprzęcie. Informacje takie możemy znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *