Jaką matrycę wybrać?

Kupując nowy laptop często mamy problem z wyborem odpowiedniej matrycy.

 

Jaka matryce wybrac jest kluczowym elementem przy kupnie nowego laptopa. Pierwszym krokiem  jest określenie czy nasza matryca powinna być błyszcząca czy matowa? Jeśli chcemy aby przyszłe używanie naszego sprzętu było komfortowe a nasze oczy nie wołały o pomoc, jedynym racjonalnym wyborem jest matryca matowa. Dlaczego?

Ponieważ matowa matryca minimalizuje odbicie światła w kontakcie z matryca, co jest bardzo ważne gdy pracujemy na zewnątrz budynków bądź przy sztucznym świetle w pomieszczeniu.  Matryca błyszcząca natomiast odbija nam na ekranie różne elementy otoczenia, co rozprasza nasza uwagę.

Kolejną zaletą matryc matowych , jest ich łatwiejsze utrzymanie w czystości i samo czyszczenie, gdyż  są bardziej odporne na nasze palce niż matryce błyszczące.

matryce

Lenovo Ideapad 510s, x-kom.pl

Drugim krokiem jest zwrócenie uwagi na matryce IPS

Wybierając laptopa z matrycą IPS, wybieramy jedno z najlepszych rozwiązań, które są obecnie dostępne na rynku.  Największą zaletą matryc IPS jest szeroki kąt widzenia i rzeczywiste odwzorowanie kolorów. Jeśli matryce tego typu są zastosowane w urządzeniach mobilnych, zapewniają one również stałość barw podczas dotykania ekranu.  Jak na ten moment jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena w stosunku do matryc błyszczących, lecz w miarę upowszechnienia rozwiązania będzie ona z pewnością spadać.

W matrycach IPS możemy również zwrócić uwagę na panele DreamColor. Obecnie ich druga generacja stanowi najwyższą jakość i górną półkę matryc.  Obecnie, panele takie są używane głównie przez grafików, którzy pracują z najbardziej wymagającymi materiałami i barwami.

 

W wyborze odpowiedniej matrycy, również jej rozdzielczość jest kluczowym elementem.  Obecnie standardem jest matryca Full HD ( 1920 x 1080). Jednak obecnie na rynku są dostępne matryce z większą rozdzielczością jak np. WQHD (2560 x 1440 pikseli), 3K (2880 x 1620 pikseli),  QHD+ (3200 x 1800). Niedługo zobaczymy nawet w laptopach matryce 4K / Ultra HD o rozdzielczości (3840 x 2160)

Nie możemy tutaj pominąć również rozmiaru matrycy które najczęściej są wybierane od 10 cali do 17. Jest to jednak kwestia naszych upodobań i celu do jakiego potrzebujemy danego laptopa . Jeśli będzie on przenoszony bardzo często to warto wybrać mniejszy laptop a więc mniejszą matrycę. Jeśli natomiast ma on nam zastąpić komputer stacjonarny, warto wybrać większy rozmiar matrycy .

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *