Dodawanie nowego użytkownika w systemie i zmiana jego uprawnień.

Dodawanie nowego użytkownika w systemie Windows

nie jest łatwym zadaniem dla wszystkich. Gdy kupujemy nowy komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, zazwyczaj mamy stworzone jedno konto użytkownika i jest to konto administratora.  Gdy sami używamy naszego komputera, nie jest to dużym problemem. Wątpliwości zaczynają się gdy z naszego komputera korzysta wiele osób a my nie koniecznie chcemy udostępniać nasze prywatne informacje, dane czy pliki nawet bliskiej osobie.. Możemy wtedy stworzyć dodatkowe konto użytkownika z ograniczonymi prawami, a co za tym idzie, kolejny użytkownik będzie mógł wykonywać czynności na naszym komputerze, na jakie mu pozwolimy.  Jak to zrobić?

Instrukcja poniżej:

Przykład przygotowany na podstawie systemu Windows 10.

 • Wchodzimy do panelu sterowania poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na start, a następnie wybranie z menu kontekstowego pozycji „panel sterowania”

wyb_pan_ster

 • W panelu sterowania wyszukujemy  sekcję konta użytkowników i wchodzimy do niej.  wyb_opc_w_panelu
 • Jak widzimy poniżej dostępnych jest kilka opcji. My potrzebujemy stworzyć konto nowego użytkownika a więc wybieramy User Accounts.

user_accounts

 • W kolejnym oknie do którego przejdziemy widzimy po prawej stronie nazwę naszego obecnego  użytkownika (Komp), oraz typ konta (Administrator). Mamy również wzmiankę, że jest to konto lokalne a nie domenowe ( o koncie domenowym napiszemy w kolejnych postach).
 • changes user accounts
  Ponieważ chcemy stworzyć nowe konto wybieramy  Manage another account i przechodzimy do kolejnego okna.
 • W kolejnym oknie możemy zmienić właściwości konta „Komp” bądź stworzyć nowego użytkownika klikając na link  Add a new user in PC settings w dole okna co zostało pokazane poniżej.

add a neew user

 • Klikając link Add a new user in PC settings przechodzimy do okna ustawień :

settings

Wybieramy Add someone else to this PC i przechodzimy dalej

 • W kolejnym oknie wybieramy , że nie posiadamy adresu e mial bądź nie chcemy go podawać przy zakładaniu konta, klikając na I don’t have  this person’s sign-in information

I dont have

 • Na zdjęciu powyżej, widzimy, że możemy podać email  i stworzyć konto Microsoft aby logować się do naszego komputera. Również w kolejnym oknie możemy wpisać dane aby stworzyć konto Microsoft. Aby nie podawać żadnych danych i nie tworzyć konta Microsoft, wybieramy opcje Add a user without a Microsoft Account.

add_user_without _microsoft

 • Tak naprawdę do tworzenia dodatkowego konta użytkownika na naszym komputerze przechodzimy dopiero teraz. Wprowadzamy nazwę użytkownika jaką chcemy przypisać, hasło oraz wskazówkę przypominania hasła gdybyśmy kiedyś zgubili nasze hasło.  Gdy wypełnimy wszystkie pola klikamy next.

create an account

 • Jeśli wpisaliśmy wszystkie dane i kliknęliśmy next, widzimy, iż nasz użytkownik został stworzony: Konto naszego nowego użytkownika na zdjęciu poniżej zostało zaznaczone czerwoną obwódką. Nasz nowy użytkownik nazywa się test i jest lokalnym kontem.

added userJeśli chcemy zmienić typ konta ze standardowego (użytkownik może przeglądać udostępnione dane) na konto dodatkowego administratora, klikamy Change Account Type. Wówczas zobaczymy kolejne okno, w którym możemy dokonać zmiany:

change account type

W tym oknie możemy wybrać jaki typ konta chcemy wybrać. Jeśli chcemy aby dodatkowy użytkownik mógł również instalować nowe programy, dodawać i usuwać pliki to wybieramy konto administratora, natomiast jeśli chcemy ograniczyć te funkcje to wówczas wybieramy konto standardowe.

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *