Restart, uśpienie a może hibernacja?

Restart komputera, uśpienie czy hibernacja…

Jak się okazuje nie wszyscy znają różnice pomiędzy nimi, a w codziennym życiu ,niewiedza ta przysparza nam wielu trudności a tym samym utrudnia nam wykonywanie obowiązków w pracy czy hobby w domu.

Jakie są więc różnice? Na początek restart komputera….
Restart

Restart (inaczej reset) komputera oznacza zakończenie pracy komputera w celu ponownego uruchomienia sytemu operacyjnego, innego oprogramowania  czy sterowników.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje restartu:
restart miękki (soft reset), może być wykonany przez system, inny program bądź przez użytkownika komputera
restart twardy (hard reset), wykonujemy jeśli nasz system operacyjny bądź inne oprogramowanie nie reaguje na nasze polecenia. Restart taki wykonujemy na poziomie sprzętu bez udziału oprogramowania. Wykonujemy go poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku power, aż do stanu wyłączenia zasilania (np na laptopach).
Jeśli posiadamy komputer stacjonarny, wciskamy przycisk restart na obudowie komputera.
Restart wykonujemy najczęściej wskutek problemów ze sprzętem, oprogramowaniem bądź zasilaniem komputera.
W systemie Windows 10 Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Zasilanie > a następnie Restartuj.
W systemie Windows 8, 8.1 Przesuń wskaźnik myszy w lewy dolny róg ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start  lub naciśnij na klawiaturze klawisze logo Windows + X. Naciśnij lub kliknij pozycję Zamknij lub wyloguj się i wybierz pozycję Restartuj.
W systemie Windows 7 Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij przycisk Restartuj.
Uśpienie jest podobne do hibernacji ale są jednak znaczące różnice….

Uśpienie Komputera/Laptopa

Jeśli pracujemy na komputerze czy laptopie i nagle musimy gdzieś wyjść czy zrobić sobie kawę, wówczas usypiamy komputer. Tryb uśpienia przypomina zatrzymanie płyty DVD lub wciśnięcie pauzy. Jeśli uśpimy komputer będzie on gotowy do działania po kilku sekundach. Nie musimy też się martwic utratą wyników naszej pracy z powodu wyczerpania baterii w trybie uśpienia, ponieważ system Windows automatycznie zapisze wyniki naszej pracy i wyłączy komputer, jeśli poziom naładowania baterii będzie zbyt niski.

W przypadku wielu komputerów (w szczególności komputerów przenośnych i tabletów) tryb uśpienia jest włączany po zamknięciu pokrywy lub naciśnięciu przycisku zasilania.

W systemie Windows 10 Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Zasilanie> Uśpij..
W systemie Windows 8, 8.1 Przesuń wskaźnik myszy w lewy dolny róg ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start  lub naciśnij na klawiaturze klawisze logo Windows + X. Naciśnij lub kliknij pozycję Zamknij lub wyloguj się i wybierz pozycję Uśpij.
W systemie Windows 7 Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij przycisk Uśpij

Hibernacja komputera/laptopa

Ta opcja jest dostępna głównie dla komputerów przenośnych i w dodatku nie jest dostępna  na wszystkich komputerach. Stan hibernacji zużywa mniej energii niż tryb uśpienia i po ponownym uruchomieniu komputera możesz wrócić do pracy w miejscu, w którym została przerwana (jednak nie tak szybko jak w przypadku wybudzenia z trybu uśpienia).

Podczas gdy tryb uśpienia powoduje umieszczenie stanu pracy oraz ustawień w pamięci i pobieranie niewielkiej ilości energii, hibernacja powoduje utworzenie obrazu wszystkich otwartych dokumentów i programów na twardym dysku, a następnie wyłączenie komputera.

Hibernację należy stosować, jeśli  nie będziemy korzystać z komputera przenośnego lub tabletu przez dłuższy czas i nie będziemy mieć możliwości naładowania baterii w tym czasie.

Sprawdź również czy ta opcja jest dostępna na Twoim komputerze.

W systemie Windows 10 Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Zasilanie> Hibernacja..
W systemie Windows 8, 8.1 Przesuń wskaźnik myszy w lewy dolny róg ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start  lub naciśnij na klawiaturze klawisze logo Windows + X. Naciśnij lub kliknij pozycję Zamknij lub wyloguj się i wybierz pozycję Hibernacja.
W systemie Windows 7 Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij przycisk Hibernacja

Całkowite wyłącznie komputera/laptopa

Myślę, że tego nie trzeba tłumaczyć 😀

Aby wyłączyć komputer:

W systemie Windows 10 Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz pozycję Zasilanie > Zamknij.
W systemie Windows 8, 8.1 Przesuń wskaźnik myszy w lewy dolny róg ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start  lub naciśnij na klawiaturze klawisze logo Windows + X. Naciśnij lub kliknij pozycję Zamknij lub wyloguj się i wybierz pozycję Zamknij.
W systemie Windows 7 Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij przycisk Zamknij.

Jeśli macie dodatkowe pytania przesyłajcie maile bądź zostawcie komentarze.

Myślę, że od tej pory będziecie już znać różnice pomiędzy restartem, uśpieniem czy hibernacją komputera, a jego wyłączanie nie sprawi wam już najmniejszych problemów 🙂

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *