Uruchamianie trybu awaryjnego w Windows 10

Uruchamianie trybu awaryjnego w Windows 10 jest często jedyną opcją naprawy systemu jeśli coś nie poszło po naszej myśli i nie jesteśmy w stanie określić przyczyny problemu ani jego źródła, które miało niepożądane skutki na prace naszego komputera.  Wówczas zastanawiamy się jak to zrobić i okazuje się, że to nie takie proste jak nam się wcześniej wydawało.

Tryb awaryjny Windows 10,  uruchamia jedynie podstawowe funkcje systemu operacyjnego, dzięki czemu możemy określić czy problem, który wystąpił jest związany  ze sprzętem czy z oprogramowaniem. Jeśli w trybie awaryjnym dany problem nie występuje możemy założyć że powoduje go nasza konfiguracja czy błędne ustawienia (np. nowo zainstalowana aplikacja czy sterownik). W trybie awaryjnym możemy uruchamiać zainstalowane aplikacje po jednej i szukać, która powoduje problemy, a następnie wyeliminować problem.

Zatem jak wejść do trybu awaryjnego?

Zakładamy w pierwszym przypadku, że komputer poprawnie ładuje system operacyjny.

  1. Jeżeli nie możemy przejść do pulpitu, na ekranie logowania wybieramy przycisk:
  2. Wciskamy przycisk „Shift” i równocześnie wybieramy opcję „Uruchom ponownie”.
  3. Po ponownym uruchomieniu komputera ukaże się ekran, wybieramy opcję „Rozwiąż problemy”:

Uruchamianie trybu awaryjnego
4. Następnie przechodzimy do opcji „Opcje zaawansowane”:

Tryb awaryjny Windows 10

5. Wybieramy „Ustawienia uruchamiania” i klikamy „Uruchom ponownie”:

ura36. Po ponownym uruchomieniu system będzie załadowany w trybie awaryjnym.

__________________________________________________________________

Drugi scenariusz zakłada, że komputer nie ładuje poprawnie systemu i nie jesteśmy w stanie zobaczyć ekranu startowego systemu.

  1. Należy uruchomić komputer wraz z nośnikiem zawierającym pliki instalacyjne Windowsa 10. W tym celu pierwsze co musimy zrobić, to ustawienie odpowiedniego priorytetu rozruchu dla wybranego nośnika.
  2. Po załadowaniu plików nie kontynuujemy instalacji, lecz uruchamiamy wiersz poleceń, korzystając z kombinacji: „Shift” + F10
  3. Po otworzeniu się wiesza poleceń, wpisujemy komendę: bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy. (ważne, żebyśmy mieli prawa administratora, w innym przypadku będzie odmowa dostępu, chociaż nie wiadomo jak to działa podczas instalacji.
  4. Po pomyślnym wykonaniu operacji uruchamiamy komputer i wciskając klawisz F8 wywołujemy zaawansowane opcje rozruchu.
  5. Należy pamiętać, że gdy zaawansowane opcje rozruchu nie będą nam już potrzebne, można deaktywować ten ekran wyboru poleceniem: bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard .
  6. Ponownie uruchamiamy komputer, wybieramy tryb awaryjny.

Jeśli macie inne problem związane z trybem awaryjnym w Windows 10, napiszcie w komentarzach, a pomożemy w ich rozwiązaniu 🙂

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *