Wersje systemu operacyjnego Windows.

Czy znasz wersje systemu operacyjnego Windows?

Podstawy informatyki to również pytanie czy znamy Wersje systemu operacyjnego Windows, które różnią się znacząco. Czasami zastanawiamy się  jakie są ich różnice i jaką powinniśmy wybrać . Zazwyczaj nasze wątpliwości pojawiają się, gdy kupujemy nowego laptopa i myślimy że wersja „HOME” systemu Windows jest przeznaczona do używania tylko w domu..Czym tak naprawdę charakteryzują się dane wersje i jakie jest ich przeznaczenie opisuję poniżej:

  • Edycja Starter – Edycja oferująca ograniczoną funkcjonalność systemu jak np. podstawową obsługę sieci czy przeglądania internetu. Nie wymaga również wiele zasobów. Zazwyczaj przeznaczona dla słabych sprzętowo oraz niskobudżetowych notebooków oraz netbooków. Edycja ta nie występuje w wersji 64 bitowej. Rozpowszechniana z nowym sprzętem w wersji OEM.
  • Edycja Home Premium – podstawowa wersja Windows przeznaczona do wykorzystania w warunkach domowych. Zawiera również sporo funkcji przeznaczonych dla domowych użytkowników.
  • Edycja Professional – bardziej zaawansowana wersja systemu Windows przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników oraz firm.
  • Edycja Ultimate – bogato wyposażona wersja Windows przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Zawiera wszystkie funkcje edycji professional oraz dodatkowo udostępnia zaawansowane funkcje jak np. szyfrowanie dysku BitLocker czy bootowanie systemu z dysku VHD. Jedyna wersja, która oferuje pakiety językowe w Windows Update.
  • Edycja Enterprise – Funkcjonalnie nie różni się od wersji Ultimate. Różnica polega na sposobie aktywacji, co oznacza ze duże firmy mogą grupowo aktywować system jednocześnie na dużej liczbie komputerów. System z Licencją Enterprise jest dostępny do kupienia tylko w programie Software  Assurance.

Warto wziąć te różnice pod uwagę przy kupnie systemu operacyjnego bądź przy wyborze nowego komputera z już zainstalowanym systemem czy będzie on spełniał nasze oczekiwania.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *